گلوگاه ایران در بازار انرژی کجاست؟

حمیدرضا صالحی، نائب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با پانا درباره آینده قیمت نفت با توجه به ادامه‌دارشدن جنگ روسیه و اوکراین گفت: «چند متغیر در تحلیل این وضعیت نقش دارد. یکی موضوع پس گرفتن جایگاه ایران در صنعت نفت است که وابسته به موضوع برجام و توافقات برجامی است. در این زمینه می‌توان همچنان امیدوار بود که اگر این برگشت باشد، می‌تواند روی مناسبات آینده و تأمین بازار نفت جهان توسط ایران تأثیرگذار باشد.»

توافق ایران با شرکت‌های نفتی دنیا بر قیمت نفت مؤثر است

صالحی با اشاره به اینکه اگر مذاکرات برجام به خروجی برسد، فرصت سرمایه‌گذاری در نفت ایران بیشتر خواهد شد، گفت: «نتیجه‌بخش بودن مذاکرات برجام فرصتی ایجاد می‌کند تا با شرکت‌های نفتی دنیا به توافق برسیم و این مهم بر آینده قیمت نفت اثرگذار است. تحریم‌های جدید نفتی اعمال شده در مورد روسیه و عقب‌نشینی مشتریان بازار نفت روسیه منجر به این شده که روسیه روش‌های دیگری را پیگیر کند، البته ناگفته نماند روسیه همچنان در جایگاهی است که بتواند نفتش را به فروش برساند. به‌ هر حال خلا موجود در دنیا با احیای برجام توسط ایران پر خواهد شد و اگر ایران سهم آزاد شده را در اختیار بگیرد، مدعی تازه‌نفسی در بازار نفت می‌شود.»

حضور جدی آمریکا در بازار نفت و انرژی در شرایط تحریم ایران

نائب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به حضور جدی رقبای دیگر حوزه انرژی مانند آمریکا برای پر کردن خلا موجود در بازار نفت و انرژی دنیا، اظهار کرد: «در شرایط کنونی عوامل مختلف به حضور جدی‌تر دارندگان کرسی نفت و انرژی مانند آمریکا که هم در حوزه نفت هم در حوزه ال ان جی حرف برای گفتن دارند، کمک کرده است. بخشی از کسری گاز ال ن جی که به دلیل جنگ اوکراین، روسیه به اروپا تحمیل کرده است. کشور آمریکا با اروپا توافق جدیدی امضا کرده تا با توجه به حجم کم شده، گاز مورد نیاز را تأمین کند. همچنین بازیگران دیگری وجود دارند و هرکدام برنامه‌ای دارند.»

صالحی عنوان کرد: «بازار قیمتی نفت در شرایط خوبی است. در ابتدا دستوری افزایش داشت ولی مجدد کاهش پیدا کرد و اما درنهایت تأمین‌کننده بزرگی مانند عراق سهمش را بیشتر کرده است و به‌ نوعی از این بازار استفاده کرد و قیمت‌ها متعادل شد یا عربستان نقش همیشگی خودش را به‌خوبی ایفا می‌کرد و با حضورش قیمت را متعادل کرده است. ایران به‌ عنوان کشوری که سال‌هاست به دلیل تحریم‌ها عقب‌نگه‌داشته‌شدن در صورت توافق در برجام از این فرصت به‌خوبی استفاده کند و این منوط به این است که توافق، قوی و اثرگذار باشد.»

در تولید نفت به‌خوبی سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم

عضو هیات مدیره فدراسیون صادرات انرژی با بیان اینکه ایران در تولید به‌ خوبی سرمایه‌گذاری نکرده است، اظهار کرد: «ایران باید سرمایه‌گذاری‌های جدیدی داشته باشد. یکی از گلوگاه‌های ما این است که در تولید به‌ خوبی سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم و در کنار توافق و بازگشایی آینده بازار سرمایه باید روی تولید هم برنامه داشته باشیم تا بتوانیم در آینده در بازار نفت اثرگذار باشیم.»

دیدگاهتان را بنویسید