لاوروف: غرب ارزشی به حاکمیت سایر کشورها نمی‌دهد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با رسانه‌های صربستانی به تحریم‌های غرب علیه روسیه به دلیل حمله این کشور به اوکراین اشاره کرد.

هنگامی که از لاوروف درخصوص “انزوای” این کشور به دلیل تحریم‌ها سوال شد، وی تاکید کرد که نمی‌توان روسیه را منزوی کرد چرا که نظام جهانی، چند قطبی است. روسیه دچار هیچ “انزوایی” نشده است و این کشور شرکای زیادی در منطقه آسیا-پاسیفیک، در آفریقا و در آمریکای لاتین دارد.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، این کشور “روابط خوبی” با اکثر سازمان‌هایی که توسط کشورهای در حال توسعه ایجاد شده‌اند، دارد. از میان آن‌ها می‌توان به “اتحادیه آفریقا”، “جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب” و همچنین “مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا” (آسه‌آن) اشاره کرد.

لاوروف همچنین گفت: آمریکا به کشورهای حوزه بالکان برای مخالفت با روسیه چراغ سبز نشان داده است. آمریکا و ناتو می‌خواهند بر منطقه ما سیطره یابند. آمریکا از کشورهای دیگر می‌خواهد دموکراسی را رعایت کنند در حالی که رویکرد دیکتاتوری را علیه روسیه در پیش گرفته است. غرب از اینکه برنامه‌هایش از سال ۲۰۱۴ برای تبدیل اوکراین به دشمن روسیه شکست خورده است، احساس شرم می‌کند و به همین علت راه تحریم علیه روسیه را در پیش گرفته است. تحریم‌های اخیر غرب بخشی از حمله گسترده علیه مسکو با هدف جلوگیری از پیشرفت روسیه به عنوان یک کشور مستقل است. رویکرد غرب در روابط بین الملل هیچ ارتباطی با دموکراسی ندارد بلکه نشان دهنده سلطه جویی و استبداد است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که دلایلی وجود دارد که باور کنیم ناتو اکنون به دغدغه‌های امنیتی روسیه توجه کرده و بر کی‌یف اعمال نفوذ خواهد کرد.  دغدغه‌های امنیتی ما که به منافع مشروع و اساسی ما مربوط می‌شود. در این صورت، غرب نیز بر کی‌یف اعمال نفوذ خواهد کرد.

مذاکرات بین مسکو و کی‌یف

وزیر امور خارجه روسیه همچنین به مذاکرات جاری بین مسکو و کی‌یف اشاره کرد و گفت: روسیه امیدوار است که این مذاکرات موفقیت آمیز باشد. ما به موفقیت دور جدید مذاکرات با اوکراین در ترکیه تمایل داریم و اینکه این مذاکرات به توقف کشتار غیرنظامیان در دونباس توسط کی یف منجر شود.

وی تاکید کرد: ما علاقه مندیم که این مذاکرات با نتیجه‌ای به پایان برسد که اهداف اساسی ما را محقق سازد. اول از همه، چنین چیزی به کشتار غیرنظامیان و جنگ چند ساله در منطقه دونباس پایان می‌دهد؛ طی آن غرب سکوت پیشه کرد و هرگز اظهار نظر و یا انتقادی علیه آن نکرد. همچنین، همه جوامع غربی به تماشای بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی، بیمارستان‌ها، مهدکودک‌ها، کلینیک‌ها  ساختمان‌های مسکونی نشستند.

سرگئی لاوروف اظهار کرد: روسیه آماده است تا هر کشوری را از جمله صربستان برای مذاکرات با اوکراین در نظر بگیرد. محل برگزاری مذاکرات باید برای هر دو طرف “قابل قبول” باشد. ما سه دور مذاکرات حضوری در بلاروس برگزار کردیم سپس به دلایل فنی شاهد یک وقفه بودیم؛ سخت بود تا به طور مستقیم یکدیگر را ملاقات کنیم. در حال حاضر، درخصوص برگزاری مذاکرات در استانبول هر دو طرف به توافق رسیده‌اند، گرچه باز هم تکرار می‌کنم، ما آماده‌ایم تا در سایر مکان‌ها نیز مذاکرات را انجام دهیم.

دیدار احتمالی پوتین و زلنسکی

وی به طور جداگانه‌ای بر روی موضوع و دیدار احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تمرکز کرد؛ موضوعی که لاوروف بر روی آن تاکید کرد تا هر چه زودتر درخصوص برخی مسائل شفافیت ایجاد شود.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد دیدار بین رهبران روسیه و اوکراین باید زمانی عملی شود که طرفین بر سر مسائل کلیدی به توافق نزدیک شده باشند.
سرگئی لاوروف در شرایط فعلی این دیدار را غیر سازنده توصیف کرد.

او گفت: پوتین مخالف دیدار با زلنسکی نیست ولی زمینه این دیدار باید به خوبی فراهم شود تا نتیجه بخش باشد. دیدار پوتین و زلنسکی به محض دریافت توضیحات اساسی درباره مسائل اساسی که روسیه مطرح کرده امکان پذیر است. در هر توافقی با اوکراین باید خلع سلاح هسته‌ای و ریشه کردن شدن نئونازی‌ها در این کشور تضمین شود.

وی گفت: در جریان مذاکرات کنونی با اوکراین، مسکو موظف است اطمینان حاصل کند که مردم دونباس دیگر هرگز از “رژیم کی‌یف” رنج نخواهند برد و فعالیت‌های نظامی اوکراین باید متوقف شود تا دیگر تهدیدی برای روسیه به حساب نیاید.

روابط چین- روسیه

لاوروف علاوه بر این، به روابط چین و روسیه را که به گفته او “در بهترین سطح خود در طول تاریخ بوده است” نیز اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید