آیا نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا در اوکراین حضور دارند؟

فرماندهان اوکراینی بتازگی به روزنامه انگلیسی تایمز اعلام کردند: نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا برای آموزش نحوه استفاده از تسلیحات ضدتانک که انگلیس به اوکراین عرضه کرده است، در «کی‌یف» حضور دارند. به گفته کاپیتان «یوری مایروننکو» که گردان او در «اوبولون» در حومه شمالی کی‌یف مستقر است، مربیان نظامی آمده بودند تا به سربازان آموزش دهند تا از موشک‌های ضد تانک سبک استفاده کنند. این موشک‌ها در فوریه (بهمن) سال گذشته هنگام آغاز جنگ، به اوکراین تحویل داده شد.
در واقع سربازان سابق بریتانیایی، تفنگداران دریایی و کماندوهای نیروهای ویژه در اوکراین به عنوان پیمانکاران نظامی و داوطلب مشغول به کار هستند و افسران اوکراینی  اعلام کردند که آموزش آنها در این ماه توسط سربازان انگلیسی انجام گرفته است. به گفته «ژرژ مالبرونو»، روزنامه‌­نگار روزنامه فرانسوی فیگارو، یگان‌های نخبه نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا از آغاز جنگ در اوکراین حضور داشته‌اند.

ادعای وزارت دفاع روسیه: اوکراین از ۶۳ کشور مزدور خارجی جذب کرده است

وزارت دفاع روسیه هفته گذشته مدعی شد که علاوه بر نیروهای نظامی ویژه انگلیس، آمریکا و مأموران مخفی سیا، تقریباً ۶۸۲۴ «مزدور خارجی» از ۶۳ کشور برای جنگیدن در کنار دولت زلنسکی به اوکراین آمدند که از این تعداد، ۱۰۳۵ نفر کشته شدند اما همچنان، چندین هزار نفر دیگر در حال مبارزه هستند

وزارت دفاع روسیه هفته گذشته مدعی شد که علاوه بر نیروهای نظامی ویژه انگلیس، آمریکا و مأموران مخفی سیا، تقریباً ۶۸۲۴ «مزدور خارجی» از ۶۳ کشور برای جنگیدن در کنار دولت زلنسکی به اوکراین آمدند که از این تعداد، ۱۰۳۵ نفر کشته شدند اما همچنان، چندین هزار نفر دیگر در حال مبارزه هستند.
شهر ماریوپول اکنون با تسلیم شدن تمامی ۵۳۱ سرباز اوکراینی که در کارخانه فولاد بودند، «به طور کامل آزاد» شده است. نبرد برای فتح «آزوفستال» که آخرین سنگر مقاومت نیروهای اوکراینی در ماریوپول بود هفته‌ها ادامه داشت.
مقام‌ها در کرمیلین ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) اعلام کردند آخرین گروه از نظامیان باقی‌مانده در آزوفستال هم تسلیم شده‌اند. در بیانیه مسکو آمده اکنون تمامی تونل‌های زیرزمینی آزوفستال، که محل سنگر گرفتن نیروهای اوکراینی بود، در تصرف کامل سربازان روسی هست و همزمان ولودیمیر زلنسکی، گفته به گروه آخر نظامیان باقی مانده در آزوفستال اجازه خروج داده شده است.

ارسال سلاح به اوکراین توسط انگلیس قبل از شروع جنگ

قبل از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین در سال ۲۰۲۲، انگلیس ۲۰۰۰ سامانه NLAW به ارتش اوکراین و ۱۶۱۵ موشک دیگر نیز تا ۹ مارس ۲۰۲۲ تحویل داده است تا نظامیان اوکراین را تقویت کند.
علاوه بر موشک ضد تانک اف‌جی‌ام-۱۴۸ جاولین که پیش از این تحویل داده بود، نیروهای اوکراینی گزارش دادند که NLAW ها نسبت به تجهیزات استاندارد دوران شوروی آسیب بیشتری علیه خودروهای زرهی روسی وارد کردند.

افشاگری روزنامه‌­نگار فرانسوی از حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی در اوکراین

 «ژرژ مالبرونو» خبرنگار فیگارو: یگان‌های نخبه نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا از آغاز جنگ در اوکراین حضور داشته‌اند و آمریکایی‌­ها به طور کامل کنترل ارتش آنها را به دست گرفته‌­اند

سربازان سابق بریتانیایی، تفنگداران دریایی و کماندوهای نیروهای ویژه در اوکراین به عنوان پیمانکاران نظامی و داوطلب مشغول به کار هستند و افسران اوکراینی اعلام کردند که آموزش آنها در این ماه توسط سربازان انگلیسی انجام گرفته است.
به گفته «ژرژ مالبرونو» روزنامه­‌نگار روزنامه فرانسوی فیگارو، یگان‌های نخبه نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا از آغاز جنگ در اوکراین حضور داشته‌اند.
مالبرونو از این مساله درست زمانی که «بوریس جانسون»، نخست­‌وزیر انگلیس از کی­یف بازدید کرد، پرده برداشت. ژرژ مالبرونو که به همراه سربازان داوطلب از اوکراین باز می­‌گشت به پایگاه خبری سی­نیوز گفت: «من و سربازان زمانی که به اوکراین رفتیم از اینکه آمریکایی­‌ها کنترل ارتش آنها را به دست گرفته‌­اند، بسیار شگفت زده شدیم.»
این روزنامه‌نگار با افزودن اینکه او و داوطلبان «تقریباً توسط آمریکایی‌ها دستگیر شدند»، ادعا نمود که  آنها را مجبور کرده‌­اند تا پایان جنگ، برای اینکه جوامع بین­‌الملل متوجه اقداماتشان نشود، تعهدنامه امضا کنند.

پنتاگون نیروهای ویژه به اوکراین اعزام می­‌کند

اکثر جنگجویان را مزدوران اهل لهستان (۱۷۱۷ نفر)، آمریکا (۱۵۰۰ نفر)، کانادا، رومانی، انگلیس، گرجستان و مبارزان مناطق تحت کنترل ترکیه در سوریه (۱۹۳ نفر) تشکیل می‌­دهند.
این ارقام در ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) توسط ژنرال «ایگور کوناشنکوف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام شد. به گفته او ۱۰۳۵ مزدور توسط نیروهای روسی کشته شدند، ۹۱۲ نفر از اوکراین گریختند و ۴۸۷۷ نفر دیگر در شهرهای کی­یف، خارکیف، اودسا، میکولائیف و ماریوپول فعال باقی ماندند.
اکنون ۶ هزار نفر از بزرگترین نیروی مخفی جهان که در سال‌­های گذشته توسط وزارت دفاع آمریکا یا همان پنتاگون ایجاد شد، با هویت و مشخصات فاش نشده برای کمک به ارتش اوکراین وارد عمل شده­ است.
مجله آمریکایی نیوزویک در ماه مه ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) سال گذشته گزارش داد، این نیرو که بیش از ۱۰ برابر عناصر مخفی سیا است، وظایف داخلی و خارجی را در پوشش نظامی و غیرنظامی انجام می­‌دهد.

ارسال نخستین محموله جدید بسته کمک‌های نظامی به مرزهای اوکراین

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام ارشد پنتاگون نوشت بسته کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین شامل ۱۸ هویتزر ۱۵۵میلی‌متری، ۴۰ هزار گلوله توپ، ۲۰۰ نفربر زرهی ام‌۱۱۳، یازده هلیکوپتر ام‌آی ۱۷ ،  و ۱۰۰ خودروی نظامی چند منظوره می­‌شود

روز دوشنبه، ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد پنتاگون که نامش فاش نشده نوشت، نخستین محموله جدیدترین بسته کمک‌های نظامی آمریکا به مرزهای اوکراین رسیده است تا به ارتش این کشور برای مقابله با تهاجم روسیه کمک کند.
این بسته کمک‌های نظامی آمریکا شامل ۱۸ «هویتزر» ۱۵۵میلی‌متری،   ۴۰ هزار گلوله توپ، ۲۰۰ نفربر زرهی ام‌۱۱۳، یازده هلیکوپتر ام‌آی ۱۷ ،  و ۱۰۰ خودروی نظامی چند منظوره می­‌شود.
عملیات جنگی پنهانی که توسط «ارتش مخفی» پنتاگون در مناطق درگیری در سراسر جهان راه­‌اندازی می­‌شود، نه تنها بخش ناشناخته ارتش آمریکا، بلکه یک عمل کاملاً غیرقانونی است.
هیچ کس هدف از اجرای کل این برنامه­ را نمی‌­داند. کنگره هرگز در مورد این موضوع جلسه‌­ای برگزار نکرده است. ده­‌ها سازمان دولتی کمتر شناخته شده و مخفی از این برنامه­ حمایت می­‌کنند و قراردادهای طبقه­‌بندی شده را منعقد می­‌نمایند و بر عملیات غیر رسمی نظارت دارند.
در مجموع سالانه بیش از ۹۰۰ میلیون دلار برای خدمات­‌رسانی به نیروهای مخفی خرج می­‌کنند. پیمانکاران نظامی پنتاگون از سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۲) به چندین تیپ از نئونازی‌های تحت حمایت نیروهای امنیتی اوکراین در منطقه دونباس آموزش و مشاوره می‌دهند.

متحدان ناتو، کانادا و انگلیس سال‌هاست که از اوکراین حمایت می‌­کنند

رسانه‌های روسی ماه گذشته اعلام کردند: آژانس‌های امنیتی آمریکا برای اعزام پیمانکاران نظامی خصوصی به اوکراین برنامه استخدامی از جمله مزدوران آموزش‌دیده حرفه‌ای آکادمی، بلک‌واتر (شرکت نظامی خصوصی آمریکایی)، «کیوبیک» و شرکت «داین» را تشکیل داده­‌اند.
 «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه هشدار داد که مزدوران خارجی در اوکراین در صورت بازداشت طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه اسیر جنگی محسوب نمی‌شوند، بلکه در بهترین حالت ممکن است تعقیب کیفری داشته باشند.
«ینس استولتنبرگ» سیاست­مدار نروژی، نخست‌وزیر سابق این کشور و دبیرکل منتخب ناتو در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان در ۳ آوریل گفت که «متحدان ناتو، کانادا و انگلیس» سال‌هاست که از اوکراین حمایت می‌­کنند.
علاوه بر برنامه طولانی مدت سیا با هدف ایجاد شورش ضد روسیه در اوکراین، وزارت دفاع ملی کانادا در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن)، دو روز پس از حمله روسیه به اوکراین، فاش کرد که نیروهای مسلح کانادا «نزدیک به ۳۳۰۰۰ پرسنل نظامی و امنیتی اوکراینی را آموزش داده‌­اند. همچنین، بریتانیا نیز از طریق عملیات اوربیتال، ۲۲۰۰۰ جنگنده اوکراینی را آموزش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید