واقعیات خلیج فارس پس از جنگ اوکراین

🔸 در این یادداشت آمده است که امارات از تلاش بایدن برای احیای برجام و حذف انصارالله از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا ناراضی است. بن‌زاید این نارضایتی را با رأی ممتنع به قطعنامه آمریکا در شورای امنیت درباره حمله روسیه به اوکراین، عدم موافقت با افزایش تولید نفت و هم‌چنین دعوت از بشار اسد برای سفر به ابوظبی، نشان داد.

🔸 ریاض نیز از خروج سامانه‌های پاتریوت از عربستان و هم‌چنین حساسیت دولت بایدن نسبت به جنگ یمن و مسائل حقوق‌بشری ناراحت است. افزایش فروش نفت به چین با ارز یوآن و مخالفت با افزایش تولید نفت پس از بحران اوکراین، دو اقدام واکنشی عربستان بوده است.

🔸 اقدامات سعودی‌ها و اماراتی‌ها نشان می‌دهد که در تلاش هستند تا دولت بایدن را به سمت اولویت‌های خود سوق دهند. فایننشال تایمز و بلومبرگ فاش کرده‌اند که این دو دولت خواهان «تعهد امنیتی نهادینه‌تری» هستند. مثلاً یک معاهده امنیتی مورد تایید کنگره و یا اعلام به عنوان متحد اصلی غیرناتویی آمریکا که به قطر اعطا شد.

🔸 طبیعی است که دولت بایدن به قطر نزدیک‌تر شده باشد. تسهیل مذاکرات آمریکا با طالبان، میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن و اعلام آمادگی برای ارائه گاز به اروپا پس از حمله روسیه به اوکراین، از جمله دلایلی است که بایدن سیاست خارجی دوحه را مورد ستایش قرار داد.

✅ علاوه بر رویکرد میانجی‌گرانه قطر در منطقه، افزایش قدرت نرم دوحه که در برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور نمود یافته، از جمله مواردی است که دولت دموکرات بایدن را به این بازیگر نزدیک‌تر ساخته است. در حالی که تلاش‌های بن‌سلمان برای ارائه وجهه‌ای اصلاح‌طلب و مدرن از عربستان به دلیل تداوم جنایات در یمن و هم‌چنین علیه شیعیان این کشور، مؤثر نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید